Artykuł
POBIERZ

Karty pracy - matematyka na patykach i kamykach

Edukacja matematyczna
2-3-latki
4-5-latki
6-latki

Zestaw 10 kart pracy do ćwiczenia zadań matematycznych na poziomie przedszkolnym. Mogą być uzupełnieniem zajęć na dworze zaproponowanych w artykule Patyk i kamyk, czyli jak uczyć matematyki z wykorzystaniem skarbów natury.

 

Zadania na przykładach szyszek, patyków i innych zbiorów natury, obejmują następujące zagadnienia:

  1. Porównanie liczebności zbiorów – większy, mniejszy, równy
  2. Powtarzanie rytmu
  3. Liczenie do 5 i zapisywanie cyfr
  4. Odczytywanie cyfr i układanie w kolejności
  5. Grupowanie w zbiory
  6. Dodawanie w zakresie 10
  7. Porównywanie kształtów i położenia.

 

Artykuł został opracowany we współpracy z właścicielkami bloga  

 

Sandra Ciechowicz

Absolwentka UMK w Toruniu. Ukończyła studnia licencjackie na kierunku edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna oraz studia magisterskie na kierunku opieka i wsparcie społeczne. Obecnie nauczyciel kontraktowy w jednym z toruńskich przedszkoli. Pisze recenzje, wierszyki paluszkowe, scenariusze.  Tworzy pomoce dydaktyczne, którymi chętnie dzieli się z innymi nauczycielami.

Ewa Bartczak-Sroka

Absolwentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej na UMK w Toruniu. Czynna zawodowo nauczycielka wychowania przedszkolnego z 9-letnim stażem pracy.  Od kilku lat związana z jednym z toruńskich przedszkoli. Współtworzy blog edukacyjny, który jest inspiracją dla wielu nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych. Tworzy autorskie scenariusze,  pomoce dydaktyczne i wierszyki paluszkowe. Nieustannie wzbogaca swoje umiejętności biorąc udział w wielu szkoleniach, warsztatach i konferencjach.

 

Pomysły na wykorzystanie materiału znajdziesz w artykule:

Patyk i kamyk, czyli jak uczyć matematyki z wykorzystaniem skarbów natury

Sandra Ciechowicz
Ewa Bartczak-Sroka

Póki jeszcze nie nastały mrozy, trzeba wykorzystywać każdą chwilę na świeżym powietrzu. Może zaplanujecie wycieczkę do parku lub pobliskiego lasu i poćwiczycie matematyczne działania na patykach i kamykach, a nawet kasztanach, żołędziach i liściach. To świetny pomysł na „namacalną” matematykę, szczególnie dla młodszych dzieci.

Nauczyciel… nieustannie poszukuje, docieka, rozwija się, a przede wszystkim stara się udoskonalać swój warsztat pracy. Nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim robi to dla swoich uczniów. To dla nich zdobywa nowe kompetencje, udoskonala swoje metody pracy, a przede wszystkim szuka nowych i ciekawych rozwiązań. My także, starając się wyjść naprzeciw zmieniającej się edukac...