Jako wychowawcy często rozmawiamy z uczniami o emocjach, zwykle są to jednak radość, smutek lub złość. Strach to uczucie, o którym dzieci nie lubią, a dorośli boją się rozmawiać. Towarzyszy nam jednak na każdym kroku. Teraz, w okresie pandemii, wobec licznych zakazów i choroby najbliższych, strach jest jeszcze większy niż zwykle. Warto go oswoić i pokazać dzieciom, jak sobie z nim radzić.
Czytaj dalejJak poradzić sobie ze strachem?
Przede wszystkim trzeba poznać objawy strachu. Kiedy rozbijemy to uczucie na poszczególne elementy okaże się, że jest to reakcja fizyczna naszego organizmu: przyspieszone bicie serca, spłycenie oddechu, zawroty głowy, szum w uszach, suchość w ustach, trzęsące się kolana, a w dłuższym okresie bezsenność, problemy z koncentracją, brak energii. Aby opanować strach w danym momencie musimy złagodzić jego objawy, a więc wyrównać oddech, pomyśleć o czymś pozytywnym czy wyjść na chwilę na świeże powietrze. Jednak – aby pozbyć się źródła strachu – trzeba o tym uczuciu porozmawiać z kimś bliskim, napisać o tym w pamiętniku lub zaplanować konkretne działania do wykonania. Warto też uświadomić dzieciom, że łatwiej radzimy sobie ze strachem, kiedy mamy silny organizm i jesteśmy wypoczęci – trzeba więc dbać o zdrową dietę, wysypiać się i uprawiać sport.
Łapacz strachu
Małym dzieciom w pokonaniu strachu pomoże ulubiona maskotka – z nią czują się bezpieczniej. Starsi wolą odwołać się do innych metod. Proponuję, aby w ramach zajęć technicznych wykonać &bdqu...
oraz całej biblioteki ponad 1000 materiałów merytorycznych
24,90 zł /miesiąc
Płatność roczna
Koszt roczny 298,80 zł
39,00 zł /miesiąc
Płatność miesięczna
Koszt roczny 468,00 zł
Możesz zrezygnować w dowolnym momencie, korzystając z ustawień na swoim koncie
Możesz zrezygnować w dowolnym momencie, korzystając z ustawień na swoim koncie