ARTYKUŁ

Jak oswoić strach?

Pomoc psychologiczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III

Jako wychowawcy często rozmawiamy z uczniami o emocjach, zwykle są to jednak radość, smutek lub złość. Strach to uczucie, o którym dzieci nie lubią, a dorośli boją się rozmawiać. Towarzyszy nam jednak na każdym kroku. Teraz, w okresie pandemii, wobec licznych zakazów i choroby najbliższych, strach jest jeszcze większy niż zwykle. Warto go oswoić i pokazać dzieciom, jak sobie z nim radzić. 

Czytaj dalej

Do pobrania

Jak poradzić sobie ze strachem?

Przede wszystkim trzeba poznać objawy strachu. Kiedy rozbijemy to uczucie na poszczególne elementy okaże się, że jest to reakcja fizyczna naszego organizmu: przyspieszone bicie serca, spłycenie oddechu, zawroty głowy, szum w uszach, suchość w ustach, trzęsące się kolana, a w dłuższym okresie bezsenność, problemy z koncentracją, brak energii. Aby opanować strach w danym momencie musimy złagodzić jego objawy, a więc wyrównać oddech, pomyśleć o czymś pozytywnym czy wyjść na chwilę na świeże powietrze. Jednak – aby pozbyć się źródła strachu – trzeba o tym uczuciu porozmawiać z kimś bliskim, napisać o tym w pamiętniku lub zaplanować konkretne działania do wykonania. Warto też uświadomić dzieciom, że łatwiej radzimy sobie ze strachem, kiedy mamy silny organizm i jesteśmy wypoczęci – trzeba więc dbać o zdrową dietę, wysypiać się i uprawiać sport.

Łapacz strachu

Małym dzieciom w pokonaniu strachu pomoże ulubiona maskotka – z nią czują się bezpieczniej. Starsi wolą odwołać się do innych metod. Proponuję, aby w ramach zajęć technicznych wykonać &bdqu...