ARTYKUŁ

Przedstawienie o ptakach

Edukacja przyrodnicza
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Ewa Przybysz-Gardyza

Wiele dzieci ma problem z zapamiętaniem, które ptaki zimują w Polsce, a które odlatują do ciepłych krajów. Niektórym trudność sprawia rozróżnianie najczęściej występujących gatunków ptaków. Aby pomóc im opanować tę wiedzę proponuję zajęcia, na same napiszą scenariusz przedstawienia kukiełkowego o ptakach. Przygotują się do tego zadania poznając gatunki, a następnie przygotują scenariusz,  podzielą się rolami, wykonają kukiełki i wystawią przedstawienie. 

Czytaj dalej

Do pobrania

Prezentacja multimedialna

Powyższa prezentacja zawiera nazwy i zdjęcia ptaków, krótką informację na temat ich ewentualnych wędrówek, a także filmiki z nagraniami. Informacji jest na tyle dużo, że uczniowie nie zapamiętają wszystkiego od razu, dlatego warto wypełnić z nimi po obejrzeniu prezentacji kartę pracy.

Najwygodniejsze będzie korzystanie z tabletów z czytnikiem kodów QR, jeśli macie do takich dostęp.

Zdaję sobie sprawę, że prezentacja nie wyczerpuje tematu, gdyż w Polsce mamy więcej popularnych gatunków ptaków. Nie możemy jednak zasypać uczniów zbyt dużą dawką wiedzy, gdyż nie uda im się wszystkiego zapamiętać.

Pisanie scenariusza

Wystawienie przedstawienia to świetna lekcja – dzieci mogą nie tylko poszerzyć wiedzę, ale też rozwinąć kompetencje związane z wystąpieniami publicznymi. Uczniowie będą mieli jednak zdecydowanie większą motywację, jeśli scenariusz napiszą sami. Mogą wte...