ARTYKUŁ

Nie ma złej pogody dla dziecka

Wf i edukacja zdrowotna
Klasa I
Klasa II
4-5-latki
Klasa III
6-latki
Małgorzata Golczyk-Wala

„Nie ma złej pogody”. Tak się niegdyś mawiało i coś z prawdy w tym jest. Coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach z dala od świeżego powietrza. Dziś z tą świeżością powietrza różnie bywa i zimą stale musimy kontrolować jej stan. Jednak o ile jakość powietrza na to pozwala, powinniśmy jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz. To tlen, bez którego nie możemy żyć, który jest nam tak bardzo potrzebny sprawia, że czujemy się zdrowi, więcej nam się chce, czujemy się po prostu szczęśliwi. 

Czytaj dalej

Po pierwsze: Uświadom rodziców

Kluczową sprawą jest wyjaśnienie rodzicom, w jaki sposób mogą przygotować dzieci do zajęć, co jest im potrzebne, np. odzież termo czy cienkie kurtki przeciwdeszczowe. Dlaczego to takie ważne? Obecnie rodzice bardzo często podwożą dzieci do szkoły samochodem i najzwyczajniej w świecie zapominają o odpowiedniej odzieży wierzchniej i obuwiu (niekiedy nawet zimą dzieci mają na sobie jedynie nieocieplaną kurtkę i adidasy), o szaliku czy czapce. Sporadyczne przypomnienia i ustalenia niestety nie zawsze działają, a przecież wystarczy jedno nieodpowiednio ubrane dziecko, by misterny plan legł w gruzach. Bardziej skuteczne jest zamieszczanie informacji w dzienniczku, wpis w dzienniku elektronicznym albo e-mail z informacją, że planujemy zajęcia na zewnątrz. Czasem pomocny może być plakat przyklejony w holu szkoły, na pewno łatwiej zapadnie w pamięć.

Po drugie: Przekonaj rodziców 

Kolejne wyzwanie to przekonanie rodziców, że takie wyjścia mają w ogóle sens i w jakim celu są organizowane. Nie zabraknie pewnie przeciwników. Wielu rodziców twier...