ARTYKUŁ

Trzymaj sztamę z rodzicami. Jak zbudować sojusz?

Pomoc psychologiczna
Ada Chmielewska

Czasem okiełznanie uczniów to pikuś przy konieczności ułożenia sobie relacji z ich rodzicami. Żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto już we wrześniu zainicjować kilka zwyczajów dotyczących zasad komunikacji na tej linii.

Czytaj dalej

1. Keep calm and smile

Przede wszystkim – głęboki wdech, wyprostuj plecy, a na twarzy – uśmiech! Robisz świetną robotę i starasz się, jak możesz, aby dzieci robiły postępy. Zadbaj o to, żeby rodzice odbierali cię pozytywnie. W ich obecności niezobowiązująco rozmawiaj z dziećmi, chwal je zawsze, ile wlezie, i wplataj do rozmowy anegdotki z lekcji. Jeśli rodzice nabiorą do ciebie pozytywnego stosunku, jest duża szansa, że i dzieci będą cię dobrze postrzegać.

2. Chwal uczniów i wskazuj pola do dalszego rozwoju

Nawet jeżeli dziecko sprawia problemy podczas zajęć albo ma zaległości, postaraj się przekazać te informacje rodzicom tak, żeby ich nie zasmucić ani nie zezłościć. Obie te sytuacje są końcem konstruktywnej komunikacji. Postaraj się negatywną informację obudować dwiema pozytywnymi, nawet jeśli są niewspółmiernie mniej istotne.

 Na przykład: „Wojtek zawsze przychodzi przygotowany, ma świeży strój sportowy i buty na zmianę. Niestety, nie zawsze udaje mu się skupić uwagę na tym, co robimy na lekcji, i zdarza mu się rozpraszać inne dzieci. Czasem dużo czasu zaj...