ARTYKUŁ

Wiosną dzieci zdrowo rosną. Gry i zabawy ruchowe

Wf i edukacja zdrowotna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Małgorzata Golczyk-Wala

Z utęsknieniem wyczekujemy wiosny. Jest to czas, kiedy czerpiemy energię z promieni słonecznych. Chce nam się więcej, więcej pragniemy przebywać na powietrzu, oddychać nim pełną piersią i czerpać radość z otaczającego nas świata, słuchać śpiewu ptaków, cieszyć się widokiem pięknych kwiatów, owadów. Przyroda bardzo często jest dla nas inspiracją, pokazuje nam, że warto naśladować zwierzęta, owady, rośliny. Wiosną dzieci bardzo lubią przebywać na świeżym powietrzu i warto to wykorzystać do promowania zajęć ruchowych inspirowanych przyrodą. 

Czytaj dalej

KWIATY PANI WIOSNY

 

W ogrodzie pochowane są tekturowe kwiaty (można wykorzystać też bibułę czy krepę do ich wykonania), na środku których napisana jest duża drukowana litera, z drugiej zaś strony znajduje się zadanie/ćwiczenie do wykonania. Za jego wykonanie zdobywa się literę do ułożenia hasła.

Po zebraniu wszystkich kwiatów układamy hasło i krótko je omawiamy, by podsumować zajęcia i po to, by dzieci nie tylko je zapamiętały, ale też wyszły z lekcji z jakimś morałem.

Poniżej przedstawiam propozycje zadań, jaki można zapisać na kwiatach Pani Wiosny.

  1. TANIEC KWIATÓW

Celem tej zabawy jest ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci w pozycji kucznej chowają głowy, powoli podnoszą się, rozprostowują ręce, nogi, tułów, wyciągają ramiona w górę, przechodzą kilka kroków i znów wracają do pozycji kucznej, nauczyciel cały czas prowadzi opowieść, bajkę z instruktarzem jak zachowują się kwiaty. Dzieci słuchają w skupieniu i wykonują w ciszy ćwiczenia (muzyką jest śpiew ptaków czy brzęczenie owadów).

...