ARTYKUŁ

Jak mleko trafia na nasze stoły?

Edukacja matematyczna
6-latki
Marta Ratajczak

Nabiał pojawia się w naszej diecie regularnie. Maluchy chętnie zajadają się produktami z mleka. Przedszkolaki wiedzą, że mleko daje krowa czy koza. Jednak jak mleko trafia na sklepowe półki dla wielu dzieci jest zagadką. Dzięki temu scenariuszowi przybliżymy dzieciom proces produkcji mleka i wykorzystamy je do eksperymentów i doświadczeń. Będziemy także doskonalić swoje umiejętności matematyczne. 

Czytaj dalej

Do pobrania

Przebieg:

  1. Jak powstaje mleko?

Przedszkolaki siedzą w kole. Prowadzący pyta dzieci czy wiedzą jak mleko trafia na nasze stoły. Dzieci podają swoje propozycje. Dalej prowadzący prezentuje drogę mleka od krowy do kartonu, uzupełniając wiedzę dzieci. Wspólnie je omawiają. Na zakończenie nauczyciel wskazuje na zalety i wady jedzenia nabiału. Tłumaczy, że ludzie to jedyny gatunek, w którym dorosłe osobniki piją mleka

  1. Od krówki do kartonika – historyjka obrazkowa

Pomoce: , ołówek

Dzieci siedzą przy stolikach lub na dywanie, otrzymują kartę pracy. Ich zadaniem jest ułożyć historyjkę obrazkową dotyczącą drogi mleka. Następnie prowadzący prosi przedszkolaków, aby opowiedziały tą historię, zwracając uwagę na wypowiadanie się pełnym zdaniem.

 

  1. Eksperyment z mlekiem

Pomoce: 2 przezroczyste szklanki, mleko, woda, olej, 2 łyżk...