ARTYKUŁ

Przełam lody na zimowych lekcjach

Edukacja matematyczna
Ada Chmielewska

Nic nie sprawdza się lepiej podczas zajęć z dziećmi niż prawdziwe przedmioty używane jako rekwizyty. O ile renifera ani elfa do klasy zapewne nie przyprowadzimy, o tyle omawiając zimowe tematy, szkoda byłoby nie wykorzystać prawdziwych kostek lodu. Zwłaszcza że lód nic nie kosztuje i mamy go pod dostatkiem. Jak dodać zimowe hands-on activities do scenariusza zajęć, nie wychodząc z klasy?

Czytaj dalej

Ice painting

(dla przedszkolaków)

Celem zajęć jest usprawnienie motoryki małej i utrwalenie nazw kolorów.

Jeśli pracując z przedszkolakami, bazujesz na powtarzaniu słówek z flashcards i statycznych zabawach w kole, to zdecydowanie stąpasz po kruchym lodzie! Dzieci potrzebują mnóstwa ruchu oraz stymulacji małych rączek poprzez angażujące zadania. Omawiając tematy związane z zimą, zaproponuj im zabawę kostkami prawdziwego lodu.

Aby zabawie nadać sens, zachęć dzieci do namalowania ich własnej zimowej kompozycji farbami zamrożonymi w lodowych kostkach. Do ich przygotowania potrzebne są barwniki spożywcze i foremki do lodu. Pracując ze starszymi przedszkolakami, możesz wykorzystać do tego celu zwykłe farby, jednak w przypadku zajęć dla najmłodszych warto skorzystać z barwników spożywczych. Są bezpieczne, nadają się do jedzenia, więc jeśli mokre rączki wylądują potem w buzi dzieci, nic się nie stanie. Przygotuj różnokolorowe kostki lodu, dodając po kropelce barwników do poszczególnych foremek wypełnionych wodą. Wybierz błękity, fiolety i ...