ARTYKUŁ

Podróż w głąb ludzkiego ciała: SKÓRA

Edukacja przyrodnicza
Klasa II
Klasa III
Ewa Wojciechowska

Gdy patrzymy na człowieka, widzimy tylko skórę, to uniwersalne opakowanie naszego ciała, dwuwarstwowa osłonka o złożonej budowie. Skóra jest wodoodporna, czyli nie przepuszcza wody w żadnym kierunku. Nie jest natomiast całkowicie odporna na przenikanie wody, dzięki niej rozmięka i staje się pomarszczona. To zjawisko obserwujemy, gdy zbyt długo moczymy się w wannie lub pływamy, ale po wysuszeniu szybko mija i krótkotrwałe nie jest groźne.

Czytaj dalej

Do pobrania

Budowa skóry

Omawiając zagadnienia dotyczące skóry warto pokazać uczniom powiększony model, wycinek skóry w przekroju. Można również skorzystać z naszego plakatu.

Średnio na większej części ciała skóra ma ok. 1 mm grubości. Na modelu widać wyraźnie od góry naskórek, skórę właściwą i warstwę podskórną z żółtymi komórkami tuszowymi. To wszystko osadzone na mięśniu i białej kości.

Naskórek chroni warstwę skóry właściwej – codziennie podczas mycia, wycierania, pod ubraniem, przy poruszaniu się ścieramy go, po prostu złuszcza się. Martwe komórki odpadają i znajdujemy je np. w kurzu. Mówi się, że przy normalnych zabiegach pielęgnacyjnych po około 4 tygodniach cały nasz naskórek zostaje wymieniony na nowy. ...