ARTYKUŁ

Matematyczna zabawa na Dzień Postaci z Bajek

Edukacja matematyczna
Kasia Walków

Bajki i baśnie mają swoich amatorów na całym świecie. Pytając uczniów o ulubioną bajkę, zapewne od każdego z nich usłyszymy inną odpowiedź. 5 listopada wypada święto, które na pewno wszyscy z chęcią będą chcieć celebrować. Dzień Postaci z Bajek może być świetną okazją do tego, aby pobawić się matematyką i jednocześnie pokazać, w jakich dziedzinach życia możemy wykorzystać wiedzę z tego przedmiotu.

Czytaj dalej

Do pobrania

Czy bajkowi bohaterowie chodzili do szkoły? Czy uczyli się matematyki? Jeśli się nad tym poważniej zastanowić, odpowiedź pewnie będzie negatywna. Kiedy skończyły się ich przygody, pojawiły się różne problemy, z którymi nie mogą sobie poradzić. Na szczęście uczniowie klasy drugiej i trzeciej świetnie znają się na rozwiązywaniu matematycznych zagadek i mogą wesprzeć ulubionych bohaterów.

Klasę dzielimy na 5 zespołów. Każdy zespół losuje 3 numery, pod którymi kryją się imiona postaci z bajek z opisanym problemem. Po wylosowaniu grupa uzupełnia swoją BAJKOWĄ KARTĘ POMOCY, w której mogą narysować miniaturę (portret) wylosowanego bohatera, oraz wpisują swoją propozycję rozwiązania kłopotliwej sytuacji, w której ów się znalazł. Oprócz tego warto przygotować dla klasy koszyk ratunkowy, w którym znajdą akcesoria przydatne do szukania rozwiązań: miarka, linijka, kalendarz, paczka zapałek, ołówki, zegar, termometr, szklanka.

Celem tej ak...