ARTYKUŁ

Pora lecieć na ptasie święto

Edukacja przyrodnicza
Klasa II
Klasa III
Joanna Winiecka-Nowak

Niedługo zacznie się złota polska jesień. Słońce nie będzie grzało już tak mocno. Na wielu drzewach zaczną przebarwiać się liście, a zwierzęta intensywne szykować się do zimy. Nie przez przypadek w drugim tygodniu października przypada Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Sprawdźmy razem, co słychać u naszych skrzydlatych przyjaciół.

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych jest świętem ruchomym. W 2020 roku obchodzimy go 9 maja oraz 10 października.

Czytaj dalej

Z ptakami w kółko cały rok

 

Ptaki są doskonałym obiektem do obserwacji przez cały rok. Zimą zgłodniałe podchodzą bliżej do ludzkich siedzib. Ustawiony na szkolnym podwórku karmnik pomaga przyjrzeć się gatunkom osiadłym, a przy okazji jest dla uczniów lekcją systematyczności i odpowiedzialności. 

Już na przedwiośniu zacznijcie prowadzić kalendarz przylotów, który pomoże powitać długo oczekiwanych podróżników. Otwiera się też przed nami spektakl – cały ptasi świat szykuje się do sezonu lęgowego. Słyszymy coraz intensywniejsze nawoływania i śpiewy, dzięki którym ptaki zaznaczają swoje terytorium i nawołują się, tworząc pary. Widzimy srokę układającą kolejne gałązki w swoim ogromnym, kulistym gnieździe. Podglądamy nieco bardziej dyskretne ptaki zbierające materiał budowlany – pojedyncze piórka i trawki, a później niosące pokarm młodym. Wraz z nastaniem upałów ptasie życie zdecydowanie się wycisza. Ponowne ożywienie zaczyna się już w końcu sierpnia. My szykujemy się do pierwszych dni szkoły, ptaki czują zaś, że...