ARTYKUŁ

Zabawy, które rozbudzają talenty matematyczne dzieci

Edukacja matematyczna
Klasa I
6-latki
Hanna Warchałowska

Wszystkie dzieci lubią matematykę, bo jest ona dla nich przygodą. Odpowiada na pytania, pozwala systematyzować, szacować, mierzyć i ważyć. A dodatkowo wiąże się z kupowaniem i sprzedawaniem, które dzieci wprost uwielbiają. Bazując na naturalnym, wrodzonym talencie, możemy sprawić, by edukacja matematyczna nie była nudna, a dodatkowo owocowała przez długie lata.

Czytaj dalej

Strach przed matematyką HMA (ang. high math anxiety) nie pozwala na rozwiązywanie zadań i wiążę się z fizycznym bólem. Paraliżuje na samą myśl przed rozwiązywaniem zadań. Dzieci, które cierpią na HMA, mają gorsze oceny z matematyki. Nie dotyczy on dzieci przed 7. rokiem życia. Nauczyciel jest autorytetem dla ucznia, więc od jego podejścia do matematyki zależy postrzeganie tego przedmiotu przez dziecko. Może ono w przyszłości procentować strachem związanym z rozwiązywaniem zadań lub sprawić, że matematyka będzie nieodłącznym, najbardziej naturalnym elementem codzienności. Warto od najmłodszych lat wprowadzać ciekawe zabawy matematyczne, aby rozbudzać matematyczną ciekawość uczniów. 

 

Mniej czy więcej?

 

Pomoce: talia kart bez figur.

Z talii kart wyjmujemy figury, a pozostałe karty z liczbami rozdajemy dzieciom. Na początku dzieci grają w klasyczną „wojnę” – wygrywa silniejsza karta, czyli wygrywa ten, kto ma więcej. Po jakimś czasie dzieci wykładają od razu dwie karty i sumują. Wygrywa znowu ten, kto ma więcej.

&...