ARTYKUŁ

Jakim typem nauczyciela jesteś? Cz. II Władca energii, Wrażliwiec, Dowcipniś, Gniazdownik

Pomoc psychologiczna
2-3-latki
Klasa I
Klasa II
4-5-latki
Klasa III
6-latki
Joanna Łukowicz-Loska

Zacznij od siebie – przeczytaj i rozpoznaj, z jakim typami nauczycieli ma do czynienia twoja klasa. Zastanów się, jak wychowawca jest odbierany przez innych: uczniów, rodziców, pedagogów. Prześledź, jakie relacje tworzy z otoczeniem, co o sobie gestem, słowem, zachowaniem chce przekazać innym. Po czym zdecyduj, jak być lepszym w swojej roli.

Kim być? Który typ jest najlepszy? W jakiej roli lepiej nie występować? Z którym modelem osobowościowym zawierać przyjaźnie? Każdy nauczyciel sam powinien zmierzyć się z tym problemem. Krytycznie przyjrzeć się sobie i odnieść znane z autopsji zachowania do tych zaprezentowanych poniżej. Po takim zadaniu zauważysz, jakie najczęściej popełniasz błędy, ale też, co jest twoją najmocniejszą stroną. Skonfrontujesz swoje „szkolne ja” z tym, co na twój temat uważają inni. Może zechcesz coś zmienić w swoim zachowaniu.

Czytaj dalej

TYP CZWARTY – WŁADCA ENERGII

 

Historia Beaty

Beata jest nauczycielką w świetlicy, świetnie odnajduje się w swojej roli. Inni mówią o niej, że jest niczym malowany ptak, bo zawsze ma na sobie jaskrawe ubrania, które sama projektuje. Beacie uśmiech nie schodzi z twarzy. Ciągle z kimś rozmawia, dużo przy tym gestykuluje, błyskawicznie podejmuje decyzje, choć nie są one najwyższej wagi. Wydaje się zatem, że pani ze świetlicy to odpowiedni człowiek na właściwym miejscu. Czy tak jest?

Do świetlicy przychodzą dzieci ze wszystkich klas: starsze, bo chcą po zajęciach jeszcze pobyć trochę razem w grupie, a młodsze, bo w tym miejscu oczekują, aż ktoś z najbliższych je odbierze i odprowadzi do domu. Niektóre są bez śniadania, inne wydają się zagubione, bo po lekcjach nie ma już wychowawców i wszystkich kolegów z klasy. Są dzieci, które chciałyby, aby ktoś pomógł im w zadaniu domowym, bo w domu nie zawsze mogą liczyć na pomoc i kilku chłopaków, którzy niespecjalnie chcą siedzieć w świetlicy, woleliby wyjść na boisko i zagrać w piłkę. Beat...