ARTYKUŁ

Podróż w głąb ludzkiego ciała. Oko

Edukacja przyrodnicza
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Ewa Wojciechowska

Oko to narząd wzroku, który w naszym organizmie pełni podobną funkcję jak obiektyw w aparacie fotograficznym lub kamerze – przenosi obraz na błonę fotograficzną w starszych typach aparatów lub na matrycę światłoczułą w aparatach cyfrowych nowej generacji. Nasze oko pozwala nam widzieć, to najdoskonalszy narząd optyczny, który kiedykolwiek powstał, na nim wzorują się konstruktorzy soczewek, mikroskopów i teleskopów. Warto podczas lekcji pokazać dzieciom stare aparaty fotograficzne, jak i te najnowsze robiące zdjęcia 360°.

Cztery piąte tego, co pamiętamy, to rzeczy, które widzieliśmy, zatem wzrok odgrywa najważniejszą rolę w poznawaniu świata. Narząd wzroku to nie tylko gałka oczna, ale również aparat ochronny oka: brwi, powieki, rzęsy oraz aparat ruchowy, czyli mięśnie, które poruszają gałkami ocznymi.

Czytaj dalej

Do pobrania

Budowa oka

1 – to twardówka, która z przodu oka zamienia się w rogówkę – 2, następnie 3 – naczyniówka, która z przodu oka przechodzi w tęczówkę – 4. W tęczówce otwór pośrodku to źrenica – 5. 6 to siatkówka. A 7 to soczewka.

Obraz powstający na siatkówce jest nie większy od znaczka pocztowego, ta wrażliwa na światło warstwa składa się z dwóch rodzajów komórek: pręcików (ponad 100 milionów) i czopków w liczbie 7 milionów – czy możecie to sobie wyobrazić? Obraz świata jak znaczek pocztowy.

Zobacz to, co niewidoczne dla oka dzięki lustrom – doświadczenie dla klas I–III

Potrzebne materiały: lusterka, wybrane przedmioty – zabawki.

Każdy z nas wielokrotnie przegląda się w lustrze, zazwyczaj w domu jest to jedno lustro. Gdy natomiast udamy się do skle...