ARTYKUŁ

Radosne czytanie! Sprawdzone sposoby na naukę czytania

Edukacja polonistyczna
Klasa I
6-latki
Małgorzata Swędrowska

Czytanie to fascynująca czynność, dzięki której człowiek dowiaduje się więcej o sobie i otaczającym świecie. Ale ta aktywność bywa też trudna, żmudna i pełna przykrych doświadczeń, szczególnie gdy ma się 6–7 lat. Jak zmotywować dzieci do nauki czytania? Najważniejsza jest motywacja wewnętrzna – sprawdź, co zrobić, aby dziecko chciało uczyć się czytać. Poniższe inspiracje można wykorzystać w grupie sześciolatków, w klasie pierwszej w okresie przedelementarzowym, a także jako zbiór podpowiedzi dla rodziców dzieci rozpoczynających naukę czytania.

Czytaj dalej

Przed czytaniem gimnastyka

Zanim dziecko rozpocznie naukę liter czy też doskonalenie czytania, warto wykonać kilka ćwiczeń fizycznych. Podskoki na jednej nodze, skakanie przez skakankę, ruchy naprzemienne, np. dotykanie lewego ucha prawą ręką, albo prawym łokciem lewego kolana, przygotowują cały organizm dziecka do zadań umysłowych.

 

Gimnastyka ze śpiewem

Na znaną dzieciom melodię „Głowa, ramiona, kolana, pięty…” można wymyślać tysiące wersji zabaw z pokazywaniem części ciała, np. prawa ręka pokazuje: głowę, prawe ramię, prawe kolano i prawą piętę, a lewa ręka analogicznie lewą piętę, lewe kolano, lewe ramię i głowę. Dziecko wymienia w śpiewie te części ciała, które wskazuje jego ręka dominująca. W ostatnim wersie zabawy dziecko śpiewa: „oczy, uszy, usta, nos”. Zabawa wymaga dużego skupienia i koordynacji ruchowo-słuchowej, a te umiejętności są bezpośrednio zaangażowane w procesie czytania.

Lewa ręka:

Pięty, kolana, ramiona, głowa, ramiona, głowa, ramiona, głowa,

Pięty, kolana, ramiona, głowa,

Oczy, ...