ARTYKUŁ

Radość obdarowywania

Edukacja plastyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
6-latki
Maria Winiarska
Marta Ratajczak

Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą się z prezentami przynoszonymi przez Świętego Mikołaja, Gwiazdora czy Gwiazdkę (niewłaściwe skreślić:)). Sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnego kalibru podarków, sprzedawcy kusza promocjami, a dzieci z niecierpliwością wypatrują ubranego na czerwono jegomościa, który podaruje im to wymarzone COŚ. Dużo tego wymarzonego CZEGOŚ.

Czytaj dalej

Do pobrania

Słodkie słoiczki

To propozycja przygotowania słodkich smarowideł, które zapakowane w słoiczki beda pieknym podarkiem, dla obdarowywanych odskocznia od ciezkich swiatecznych przysmaków, a dla dzieci okazja do przekonania sie, ze to co pyszne, moze byc równiez zdrowe i pozywne.

Słoiczek czekoladowy

Produkty: 1 dojrzałe awokado, 2 bardzo dojrzałe banany, 2-3 łyzki prawdziwego kakao, łyzeczka miodu (opcjonalnie).
Przygotowanie: Wszystkie produkty wrzucamy do wysokiego pojemnika i blendujemy na gładka mase. Sukces pasty zalezy od stopnia dojrzałosci produktów. Mozna jej uzywac zamiennie z tradycyjnym czekoladowym kremem kanapkowym, do nalesników, wa i itd.

Słoiczek daktylowy

Produkty: 200-300 suszonych daktyli, 3 duze suszone  gi, 2 łyzki kakao, ewentualnie cynamon.
Przygotowanie: Daktyle i  gi zalewamy ciepła woda na noc (mozemy to zrobic na koniec lekcji i zostawic przez noc w klasie). Nastepnego dnia odlac wode, dodac pozostałe składki i zmiksowac na gładka mase (bedzie miał...