ARTYKUŁ

Matematyczne Wyścigi Rzędów 11 supermatematycznych zabaw na szkolne boisko

Edukacja matematyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
6-latki
Katarzyna Walków

Czerwiec to miesiąc, kiedy aura za oknem rozprasza myśli zarówno uczniów, jak i nauczycieli (choć ci rzadziej się do tego przyznają). Słońce, upał, zieleń, wizja zbliżających się wakacji sprawiają, że działania w klasie nie sprzyjają przyswajaniu wiedzy. Czy należy z tym walczyć? Postarajmy się wykorzystać pogodę jako naszego sprzymierzeńca.

Czytaj dalej

1. Bieg do planszy z działaniami

Potrzebne będą:

  •  pisak lub mazak dla każdego zespołu
  •  kartka A3 z różnymi działaniami do rozwiązania – odpowiednio do poziomu może to być dodawanie/ odejmowanie do 20 dla klasy 1. lub tabliczka mnożenia dla klas 2. i 3.
  •  nożyk do tapet

Przebieg:
Pierwsza osoba z zespołu biegnie do planszy z działaniami, wpisuje wynik do wybranego działania i wraca do zespołu. Po przybiciu „piątki” startuje następna osoba itd. Jeśli dziecko biegnące nie umie rozwiązać żadnego działania, po prostu wraca do zespołu. Całość trwa 3 minuty, a po upływie czasu nauczyciel odgwizduje „stop” i zespoły zabierają swoją kartę, żeby sprawdzić wspólnie, ile wyników udało im się poprawnie obliczyć. Wygrywa zespół z największą liczbą poprawnych odpowiedzi.

2. Matematyczne balony

Potrzebne będą:

  •  nadmuchane balony (równe liczbie dzieci w klasie), do których wkładamy karteczki z różnymi działaniami z tabliczką mnożenia do 30 lub dodawaniem...