ARTYKUŁ

W poszukiwaniu nietypowych świąt

Edukacja społeczna
Klasa I
Klasa II
4-5-latki
Klasa III
Izabela Nestioruk

Wszyscy doskonale wiemy, że kalendarz obfituje w sporą liczbę świąt – zwłaszcza tych nietypowych. Okazuje się, że niemal każdego dnia ktoś lub coś obchodzi swoje święto – czy to wszystkim znany Dzień Dziecka, czy też mniej kojarzony Dzień Żółwia. W przedszkolach i szkołach jest to nie tylko wspaniała okazja do świętowania przez zabawę, ale także do zdobycia nowej wiedzy i rozwinięcia dziecięcych talentów. Warto zajrzeć w kalendarz i przeprowadzić tematyczne zajęcia. W artykule wskażemy, na które święta (przypadające na maj i czerwiec) warto zwrócić szczególną uwagę i przedstawimy pomysły na ich clebrację.

Czytaj dalej

Do pobrania

Światowy Dzień Kosmosu

Dzień Kosmosu (obchodzony 21 maja) to szansa na zachęcenie uczniów) do zgłębiania tajemnic wszechświata, ale też zapoznanie ich z podstawowymi pojęciami dotyczącymi kosmosu. Przygotowania do tego święta można zacząć już wcześniej. Zamieńcie salę w prawdziwy kosmos! Wcześniejsze przygotowanie prac plastycznych – planet, rakiet, gwiazd – i rozwieszenie ich w sali przyniesie fantastyczny efekt. Warto wykorzystać okazję i wprowadzić dzieci w świat nauki. Zajęcia może zapoczątkować wyświetlenie krótkiego filmu o kosmosie lub przeczytanie książki dostosowanej do wieku dzieci. Polecam książki m.in. „Mały Geniusz. Kosmos” czy „Kosmos bez tajemnic”. Z pewnością ułatwią poznanie planet i odróżnienie astronoma od astronauty oraz poznanie wybitnych, zasłużonych postaci.

Dzień Kosmosu może obfitować w przeróżne zabawy ruchowe. Stwórzcie z dziećmi żywy model Układu Słonecznego lub zaproponujcie zabawę „Planeta dziwnych kroków” – udawanie sposobu poruszania się astronauty sprawi im wiele frajdy. Mało wrażeń? Stworzenie kartonowych rakiet ...