ARTYKUŁ

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania – pomysły na aktywności

Wf i edukacja zdrowotna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
6-latki
Małgorzata Swędrowska

Jesienne miesiące sprzyjają wytworzeniu niezwykłej atmosfery w klasie. Warto obchodzić nietypowe święta, które nie tylko uatrakcyjniają proces nauczania i uczenia się, lecz także świetnie wkomponowują się w podstawę programową wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Czytaj dalej

Do pobrania

Europejski dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

(8 listopada)

Dzień został zainicjowany w 2007 r. przez Komisarza Unii Europejskiej i organizację zrzeszającą szefów kuchni. Jego celem jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko).

 

Co można zrobić z dziećmi?

  • Umówcie się na spożywanie posiłku w wersji slow, jeśli czas nie pozwala na takie celebrowanie każdego posiłku, to wyznaczcie jeden posiłek w ciągu dnia albo w tygodniu na specjalną degustację, rozmawianie o smakach, zapachach i wyglądzie potraw.
  • Zaproście rodzica kucharza – zawodowca lub amatora, by zdradził niektóre tajniki przyrządzania potraw, np. jak złapać żółtko do butelki i w ten sposób oddzielić je od białka.
  • Przygotujcie ciasteczka bez pieczenia – np. klasowe rafaello: z ugotowanej wcześniej kaszy jaglanej utoczcie kulki i obsypcie wiórkami kokosowymi – przysmak gotowy!
  • Zorganizujcie zajęcia kulinarne z dziećmi z wykorzystaniem bajeczki edukacyjnej "Ojej! Smaczne i zdrowe? Czy to w og&oacut...