ARTYKUŁ

Gdzie schowała się Matematyka?

Edukacja matematyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Katarzyna Walków

12 marca obchodzimy Dzień Matematyki, w ramach świętowania zachęcamy do zabawy w detektywów, rozwiązywania kolejnych elementów łamigłówki, która wskaże, gdzie schowała się Matematyka. Do artykułu dodaliśmy sporo materiałów dodatkowych, które przydadzą się podczas zajęć.

Czytaj dalej

Do pobrania

Zaginęła Matematyka, a oni nie potrafi ą jej odnaleźć. Jedyny trop, jaki mają, to zaszyfrowana wiadomość, niestety nikt nie potrafi złamać szyfru. Nauczyciel, jako współpracownik PAN, postawi przed uczniami kilka zadań, dzięki którym udowodnią, że mogą podjąć się próby złamania szyfru. Uczniowie, rozwiązując zadania, będą otrzymywać kolejne elementy łamigłówki, która wskaże, gdzie schowała się Matematyka.

ZADANIA DO ODKRYCIA ZASZYFROWANEJ WIADOMOŚCI

1. Zaszyfrowany list

Żeby udowodnić wartość swoich umiejętności i gotowość do działania, zadaniem uczniów jest zaszyfrowanie wiadomości do kolegi/koleżanki z ławki. Do tego celu używają szyfru GA-DE-RY PO-LU-KI. Zasada szyfrowania jest bardzo prosta. Jeżeli w wyrazie występuje litera z ww. słów, zapisujemy tę, która z nią sąsiaduje. Na przykład wyraz KOT zapiszemy IPT (T pozostaje bez zmian, ponieważ nie występuje w słowach GA-DE-RY PO-LU-KI). Zadanie jest wykonane, kiedy każdy odczyta swoją wiadomoś...