ARTYKUŁ

Tajemnice Bałtyku

Edukacja polonistyczna
Klasa I
Klasa II
4-5-latki
Klasa III
Julia Kijek

Opowiadanie chłopcu, który rozmawia ze swoim tatą o Morzu Bałtyckim i zanieczyszczonych morzach na świecie. Do opowiadania zostały przygotowane pytania sprawdzające, to dobry pretekst do dyskusji na temat środowiska.

Czytaj dalej

Do pobrania

Tyle razy!
Tata Jasia zauważył, że coś zasmuciło jego synka. Usiadł obok chłopca i zapytał, czemu nie cieszy się na widok morza. Jaś powiedział, że liczył na spotkanie ze swoim ulubionym zwierzątkiem, ale nic z tego. Tata westchnął głęboko.
– Morze Bałtyckie jest bardzo piękne. Jest to jednak jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, synku. Jego wody to bardzo niebezpieczny domek dla fok. Każdego dnia ogromne statki wpuszczają do niego trujące substancje, a rybacy gubią swoje sieci. Czy wiesz, co dzieje się potem ze zgubionymi sieciami? – Jaś pokręcił głową na znak, że nie ma pojęcia. Tata mówił więc dalej:
– Sieci unoszą się w wodzie – ryby, foki i ptaki wplątują się w nie i giną, bo nie potrafi ą się uwolnić. Niekiedy sieci pływają w morzu tak długo, że zaczynają się rozpadać i zatruwać wodę. Zwierzęta chorują i jest ich coraz mniej...
– Czy możemy coś zrobić, żeby im pomóc? – zapytał Jaś.
– Możemy – odrzekł z uśmiechem tata – jeśli będziemy dbali o swoje środowisko. Segreguj śmieci i wyrzucaj je do miejsc specjalnie do tego przeznaczonych. Kiedy dasz dobr...