ARTYKUŁ

Gramatyka spotyka sympatyka

Edukacja polonistyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Małgorzata Swędrowska

4 marca w kalendarzu świąt nietypowych pojawia się Dzień Gramatyki. Niech w tym roku będzie to pretekst do zabaw z językiem, upowszechniania czytelnictwa, czytania dla przyjemności, relaksu i radości. Małgosia Swędrowska przygotowała pomysły na atrakcyjne zajęcia. Takie „fajerwerki” w codziennej nauce są potrzebne, by rozpalić umysł ciekawością, zapełnić go zadowoleniem, a może nawet rozbawieniem.

Czytaj dalej

Do pobrania

Tłumaczenie konferencyjne – zabawa w parach

Przed przystąpieniem do zabawy wytłumaczcie dzieciom, na czym polega tłumaczenie konferencyjne oraz powtórzcie właściwy szyk wyrazów w zdaniu. Tłumaczenie konferencyjne to sposób objaśniania tekstu mówionego przez osobę używającą innego języka, bez przygotowania tłumacza. Oto osoba w obcym języku wypowiada słowa do słuchaczy, robi przerwy w swych wypowiedziach co kilka zdań, a tłumacz konferencyjny „na gorąco”, bez kartki, wyjaśnia treść tego przekazu.
Prawidłowy szyk wyrazów w zdaniu: podmiot – orzeczenie – dopełnienie. Przy prostym zdaniu wygląda to tak: Adam je ciasteczka. Przy zdaniu rozbudowanym szyk się nie zmienia, zgodnie z zasadami dodajemy przysłówki i przymiotniki przed czasownikami i rzeczownikami: Mały Adam łapczywie je pyszne ciasteczka babci Zosi.
Zabawa w parach ma dwa etapy. W pierwszym pary przygotowują na pojedynczych paskach papieru cztery zdania: dwa cztero- i dwa pięciowyrazowe. Każde zdanie należy napisać dwa razy: z jednej strony paska papieru prawidłowo, np. mały kot goni wielką mysz. A na odwrocie ...