ARTYKUŁ

Dziadkowie też byli dziećmi! Zabawowe „starcie” pokoleń

Natalia Suszyńska-Kamyszek

Dzień Babci i Dziadka jest jedną z najważniejszych uroczystości obchodzonych w przedszkolu i szkole. Nie może być inaczej, ponieważ dziadkowie są dla dzieci bardzo ważni, często dzięki nim mogą poczuć się jak beztroskie dzieci, którym wiele wypada i prawie wszystko wolno. W dzisiejszych czasach wizerunek babci i dziadka się zmienił. Nie są to siwi staruszkowie chodzący o lasce. Bardzo często dziadkowie są w sile wieku, czynni zawodowo, realizują swoje pasje i spełniają najskrytsze marzenia z młodzieńczych lat. Zapraszając ich do placówki, warto wykorzystać ich zapał i radość życia. Postawmy na stuprocentowego pewniaka – zabawę.

 

Czytaj dalej

Do pobrania

ZNIKAJĄCA PIOSENKA

Każdy chętnie wraca do wspomnień. Niejednokrotnie związane są z nimi piosenki, które wywołują uśmiech na twarzach, z których tekstami się utożsamiamy, które są nośnikiem wielu wydarzeń, a może zwyczajnie są tylko odwołaniem do młodzieńczych emocji. Znikająca piosenka to świetna zabawa, która bez wątpienia wprowadzi dobry nastrój, pełen radości i pozytywnej energii.

Do zabawy potrzebujemy:

  •  tekst piosenki (napisany na dużym arkuszu papieru, tablicy lub wyświetlany przy użyciu multimediów),
  •  kartki puste lub z symbolami (np. klaskające dłonie).

Przebieg zabawy:
Dobrze jest przygotować uczniów do tej zabawy, ucząc ich tekstów piosenek, ponieważ nie wszyscy potrafi ą czytać. Wybieramy dwie piosenki: jedną znaną dziadkom, np. „Parostatek”, drugą bliską dzieciom. Możemy wybrać piosenki międzypokoleniowe np. „Sokoły” lub „Stokrotkę”. Zabawa polega na wspólnym śpiewaniu piosenek, jednak z małym utrudnieniem. Co jakiś czas zakrywamy wybrane wyrazy w tekś...