ARTYKUŁ

Podróż w głąb ludzkiego ciała. Układ kostny

Ewa Wojciechowska

Układ kostny stanowi rusztowanie dla naszego ciała, bez niego wyglądalibyśmy jak bezkształtny worek. To podpora dla mięśni i jednocześnie „zbroja”, która chroni najważniejsze narządy przed urazami. Układ kostny zbudowany jest z ponad 200 różnych kości. Ta kostna budowla jest niewidoczna gołym okiem, gdyż skrywa się pod skórą, ale my zajrzymy w jej wnętrze. Zapraszamy na kolejną podróż w głąb ludzkiego ciała.

Czytaj dalej

Do pobrania

Przejrzeć przez skórę

Poproś dzieci przed zajęciami, aby poszukały i przyniosły na zajęcia zdjęcia rentgenowskie, które mają w domach. To właśnie dzięki prześwietleniom promieniami Roentgena można zobaczyć kości i ich urazy. Jeśli nie macie negatoskopu – specjalnej lampy do oglądania zdjęć RTG, to możecie to zrobić, przykładając zdjęcie do okna w słoneczny dzień lub użyć zwykłej lampki biurkowej. W przypadku braku zdjęć rentgenowskich możecie skorzystać z aplikacji na smartfony X-Ray Scanner Ciało Prank, która imituje prace rentgena i zawiera już wczytane gotowe zdjęcia RTG różnych części ciała, które dzieci do oglądania mogą wybrać samodzielnie.

Ważne informacje

Kiedy już mamy pewność, że pod skórą są kości, to wiedzmy również, że ssaki, w tym człowiek, należą do kręgowców. Ciało kręgowców nie deformuje się i nie rozpada. To szkielet właśnie nadaje ciału trwałość i kształt. Dźwiga przyczepione do niego mięśnie i chroni narządy...