ARTYKUŁ

Na pomoc skrzydlatym przyjaciołom

Joanna Winiecka-Nowak

Niegdyś dzika przyroda rządziła się swoimi prawami. Później pojawił się człowiek i zaczął przekształcać naturę, kierując się wyłącznie własnymi potrzebami. W wyniszczonych i rozczłonkowanych lasach coraz trudniej żyje się zwierzętom, coraz bardziej potrzebują naszej pomocy, by przetrwać zimę. Przygotujemy karmnik dla ptaków zimujących w Polsce, uzupełnimy notes obserwatora ptaków, a także nauczymy się odpowiednio dokarmiać skrzydlatych przyjaciół.

Czytaj dalej

Do pobrania

Jeśli decydujemy się na dokarmianie ptaków zimą, musimy robić to systematycznie. Najlepiej, by odbywało się to codzienne, w tym samym miejscu. Ptaki przyzwyczajają się do swojej jadłodajni. Zacznijmy, gdy nastanie zima i skończy się już okres jesiennych odlotów ptaków. Jeśli zaczniemy wcześniej, możemy zniechęcić je do wędrówki, co z dużym prawdopodobieństwem skończy się dla nich tragicznie. Działania należy kontynuować jeszcze wczesną wiosną. Drzewa i krzewy zostały już ogołocone z ubiegłorocznych owoców i nasion, a owady jeszcze się nie wybudziły. Ptaki mają teraz większe trudności w zdobywaniu pokarmu niż zimą. Jeśli nagle zaniechamy dokarmiania, przyzwyczajone do niego zwierzęta będą głodowały.

Notes Obserwatora Ptaków

Materiały: kartki z bloku technicznego, dziurkacz, wstążka, materiały do ozdobienia okładki (naklejki, zdjęcia ptaków, kredki – opcjonalnie).

Wykonanie: każde z dzieci przygotowuje jedną kartkę do Notesu Obserwatora Ptaków. Na położonych pionowo kartkach z bloku technicznego przepisują treść z tablicy, starając się zachować układ prze...