ARTYKUŁ

Magiczny słoik, który uspokaja wzburzone emocje

Pomoc psychologiczna
Klasa I
Klasa II
4-5-latki
Klasa III
6-latki
Joanna Steinke-Kalembka

W twojej pracy nauczyciela zapewne bardzo często zdarzają się sytuacje, w których jesteś świadkiem wybuchów intensywnych emocji u swoich podopiecznych. Nie ma w tym nic dziwnego. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie mają jeszcze w pełni ukształtowanej kory przedczołowej – regionu mózgu, który u osób dorosłych odpowiada za efektywne radzenie sobie z emocjami. Z tej przyczyny dziecięce emocje mogą być przeżywane wyjątkowo intensywnie i burzliwie.

Czytaj dalej

Od najmłodszych lat możesz uczyć dzieci, w jaki sposób zaprzyjaźnić się ze swoimi emocjami i radzić sobie z nimi. Jedną z moich ulubionych metod, która nie tylko wycisza dzieci, ale przede wszystkim pomaga im zrozumieć, co się dzieje, gdy emocje przejmują kontrolę nad ich zachowaniem, jest „Magiczny słoik”.Najlepiej wykonać go razem z dziećmi w czasie zajęć plastycznych czy kreatywnych. Możesz podzielić klasę na mniejsze grupy, które będą pracowały nad swoimi własnymi słoikami, które później postawicie w widocznym miejscu. Ważne, żeby nie była to jednorazowa zabawa, ale aby słoik stał się stałym towarzyszem i pomocnikiem w uczeniu dzieci radzenia sobie ze swoimi emocjami.

 

Wykonanie „Magicznego słoika”

Do wykonania będzie wam potrzebny:

  • pusty słoik (lub inne puste naczynie podobnej wielkości – dla młodszych lub bardziej impulsywnych dzieci warto poszukać naczynia z plastiku lub innego nietłukącego się materiału, jednym wymogiem jest jego przezroczystość i szczelne zamknięcie)
  • ciepła woda (gorąca woda z kranu lub ...