ARTYKUŁ

Pierwszoklasisto! Szkoła jest super!

Edukacja społeczna
Klasa I
6-latki
Natalia Suszyńska-Kamyszek

Rozpoczęcie roku szkolnego to szczególny dzień. Pomimo że wakacyjny czas jest pełen przygód i atrakcji, to większość dzieci, stęsknionych za rówieśnikami i nauczycielem, cieszy się z powrotu do szkoły. Dla pierwszoklasistów jest to dzień szczególny, który niesie za sobą ekscytacje, radość, ale i pewne obawy przed nieznanym. Proponujemy gry i zabawy, które umilą pierwszoklasistą pierwsze dni w nowej szkole i zintegrują grupę.

Czytaj dalej

Powitanie

Podczas pierwszych dni w szkole większość dzieci jest nieśmiała. Potrzebują więcej czasu na zawarcie nowych znajomości, ośmielenie się względem nauczyciela. Możemy ułatwić im to poprzez powitanie. Jeden ze sposobów zobaczyłam na fi lmiku krążącym w sieci i pomyślałam, że to świetny pomysł, wart wprowadzenia w klasie. Z boku drzwi wejściowych do sali lekcyjnej powieszony jest plakat z rysunkami, które przedstawiają sposoby powitania, np. przybicie piątki, „żółwik”, przytulenie, taniec, podanie ręki, śmieszna mina. Nauczyciel stoi w wejściu do sali, dzieci ustawiają się jedno za drugim. Uczeń wchodzący do klasy pokazuje rysunek i tym samym przekazuje nauczycielowi, w jaki sposób chce się z nim przywitać. Po powitaniu dziecko zajmuje miejsce w ławce. W ten sposób uczniowie nawiązują bliższy kontakt z wychowawcą, pokonują swoją nieśmiałość, a wychowawca może ocenić nastrój, w jakim są dziś dzieci.

Poznajmy się

Z kim będę siedział? To dość istotna sprawa dla dzieci. W ten sposób wyrażają swoje sympatie i antypatie. Łatwiej jest uczniom, którzy znają się z podwórka lu...