ARTYKUŁ

Klasowy Dzień Ochrony Przyrody

Edukacja przyrodnicza
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Joanna Winiecka-Nowak

Trzeci tydzień września to czas, w którym odbywa się akcja Sprzątanie Świata. To dobra okazja, by zorganizować klasowy Dzień Ochrony Przyrody i wspólnie podjąć dobre postanowienia na rozpoczynający się rok szkolny. Publikujemy scenariusz ciekawych zajęć „Jak ludzie zmieniają swoją planetę?”, które przyczynią się do pogłębienia i usystematyzowania wiedzy dotyczącej zniszczeń i ochrony środowiska, a także wykształcą aktywną postawę w działaniach związanych z ochroną środowiska.

Czytaj dalej

Do pobrania

W przeddzień akcji Sprzątanie Świata – lub zamiast niej, gdy zapowiada się brzydka pogoda – urządźmy klasowy Dzień Ochrony Przyrody. Na samym początku zaprośmy niezwykłego gościa – Ziemnego Skrzata wykonanego przez nas z kawałka korzenia lub Ekoludka – zabawkę stworzoną na przykład z butelki PET. Przy jego pomocy opowiedzmy dzieciom o tym, w jaki sposób działania ludzi mogą niszczyć Ziemię i co można zrobić, by ją chronić. Aby lepiej uzmysłowić problem, jego wypowiedzi będzie towarzyszył sugestywny pokaz (patrz scenariusz). Po pokazie koniecznie trzeba wprowadzić akcent optymistyczny – krótką burzę mózgów, podczas której zastanowimy się, w jaki sposób dzieci mogą przeciwdziałać tym zniszczeniom. Swoje pomysły zapisujmy w postaci mapy myśli na płachcie szarego papieru pakowego (podpowiedzi – rysunek na stronie 17). Zostawmy na niej puste miejsca – w trakcie dnia na bieżąco będziemy je uzupełniać.

Od słów do czynów

Podczas klasowego Dnia Ochrony Przyrody nie poprzestańmy na samej teorii. Sprawdźmy, czy nasza klasa pomaga nam w życiu zgodnym z naturą. W pierwszej ...