ARTYKUŁ

Kości zostały rzucone…

Edukacja matematyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
6-latki
Marta Ratajczak

Zostały wynalezione w starożytności, wykonywano je z drewna, kości czy metalu. Wielką popularnością cieszyły się w imperium rzymskim oraz epoce średniowiecza. Służyły do rozgrywek hazardowych, a także wróżenia. Obecnie są nieodłącznym elementem wielu gier planszowych, fabularnych czy bitewnych. Mowa o kościach do gry, które – poza walorem zabawy – mają także wartość edukacyjną. Proponujemy kilka zabaw przy użyciu nietypowych kostek, tj. dziesięciokątnych z liczbami od 1 do 10, dwunastokątnych od 1 do 12 oraz trzydziestokątnych od 1 do 30.

Czytaj dalej

Do pobrania

1. Dodawanie i odejmowanie

Pomoce: kostki do gry (dziesięciościenna z liczbami od 1 do 10), liczmany od 0 do 10 (każda liczba musi powtarzać się kilkukrotnie), karteczki ze znakami dodawania i odejmowania.

Przebieg zabawy
Rozgrywka toczy się w grupach kilkuosobowych. Każda grupa otrzymuje zestaw do gry. Gracze po kolei rzucają kostką. Ich zadaniem jest wybranie dwóch (lub więcej, ale należy to ustalić przed rozpoczęciem zabawy) liczmanów, które w wyniku dodawania bądź odejmowania dadzą wynik wyrzucony na kostce. Liczba liczmanów jest ograniczona, stąd też przy dłuższej rozgrywce ułożenie działania jest niemożliwe; wówczas kolejny gracz rzuca kośćmi.

2. Poszukaj działania

Pomoce: kostka do gry (należy wybrać odpowiednią z uwzględnieniem grupy wiekowej i omawianego tematu), zapisane na kartkach działania, których wynik znajduje się na kostce – działań pasujących do wyniku/ liczby powi...