ARTYKUŁ

Sprytne sposoby na skupienie uwagi rozbrykanych uczniów

Pomoc psychologiczna
Klasa I
Klasa II
4-5-latki
Klasa III
6-latki
Ada Chmielewska

Praca z dziećmi stawia przed nauczycielami nie lada wyzwanie w postaci zachowania dyscypliny podczas zajęć. Jeśli utrzymanie grupy w ryzach spędza wam czasem sen z powiek, zapraszamy po garść pomysłów, dzięki którym lepiej zorganizujecie swoją pracę.

Czytaj dalej

Do pobrania

Grupa jest rozemocjonowana, rozkrzyczana, zdarzyło się coś ekscytującego – może mieli dzisiaj wyjątkowego gościa, byli na wycieczce albo ktoś przyniósł do szkoły ekstrazabawkę? Przede wszystkim – wysłuchaj, co się stało. Dla dzieci bardzo ważne jest, żeby podzielić sięz tobą swoim przeżyciem. W ten sposób budujesz też waszą relację. Warto poświęcić kilka minut lekcji, żeby „spuścić z nich parę”. Okaż zainteresowanie! A kiedy już się wygadają, ustalcie wspólnie, że teraz jest czas na lekcję i do innych tematów wrócicie dopiero na kolejnej przerwie.
Grupa jest zmęczona – skoro dorośli po ciężkim dniu pracy potrzebują odpoczynku, to co dopiero maluchy? Przemęczenie dzieci to zmora wszystkich popołudniowych zajęć. Zafunduj im prawdziwy relaks – niech każdy położy się na dywanie, jeśli to możliwe, zamknie oczy i w absolutnej ciszy wsłuchuje się w twoje instrukcje. Możesz śmiało wykorzystać elementy treningu relaksacji progresywnej Jacobsona polegającego na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii ciała wg instrukcji prowadzącego (np. dłonie, nogi, brzuch). Inny...