ARTYKUŁ

Lekturki spod chmurki

Edukacja polonistyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Małgorzata Swędrowska

Z pewnością ten, kto wybiera książki na wakacyjny, letni czas nie kojarzy ich z lekturami, ze studiowaniem głównych wątków, analizowaniem portretów psychologicznych pierwszoplanowych bohaterów itp. Oczywiście nie oznacza to, że książki na wakacje charakteryzują się naiwną prostotą i lekką rozrywką. Czasami jest wręcz przeciwnie. Czytamy wymagające lektury, ale w naszych głowach nie ma przymusu, więc interpretacja ich treści przychodzi sama. Jak zachęcić uczniów do czytania podczas wakacji?

Czytaj dalej

Do pobrania

Proponuję w taki właśnie sposób spojrzeć na książki na wakacje. Zachęcając uczniów do czytania podczas odpoczynku od szkoły, warto wskazać im kilka punków zaczepienia, ale i pamiętać o dużej dozie swobody. W tym artykule najpierw prezentuję kilka pozycji, które możecie podsunąć uczniom do czytania. Następnie opisuję pomysły na czytelnictwo w lesie, na plaży lub nad jeziorem.

Dlaczego warto czytać książki podczas wakacji?

Wakacyjne dni pulsują swoim rytmem, odmierzanym przez wypoczynek, radosne aktywności i słodkie nicnierobienie. Pod koniec roku szkolnego warto porozmawiać z uczniami na temat roli relaksu w budowaniu przyrostu wiedzy. Być może i rodzicom przyda się krótka gawęda o doniosłości odpoczywania. Wszak zdarza się i tak, że czas wakacji bywa poświęcany na nadrabianie zaległości szkolnych lub uczenie się „na zapas”. Jednym ze sposobów relaksowania się jest czytanie. Oczywiście nie dla wszystkich jest to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Szczególnie ci, którym czytanie przychodzi z trudnością, nie odczuwają potrzeby bliskiego kontaktu z książką. Warto więc pokazać dzi...