ARTYKUŁ

Na spacerek do cyferek. Oswajanie z nauką cyfr w przedszkolu

Edukacja matematyczna
4-5-latki
6-latki
Kasia Walków

Na naszą sympatię do matematyki wpływ ma wiele czynników, ale decydujące jest to, jak nam kiedyś tę matematykę przedstawiono. Im wcześniej zaczniemy oswajać i zaprzyjaźniać dzieci z tą nauką, tym większa szansa, że za kilka lat będą chętnie uczestniczyć w lekcjach. Przygotowaliśmy propozycje zabaw dla przedszkolaków, które pozwolą oswoić je z cyframi – ich kształtem, miejscem występowania, liczbą palców, którą oznaczają.

Czytaj dalej

1. Rozgrzewka

Zanim przejdziecie do właściwych zadań, musicie się rozgrzać. Zabawą, która wam w tym pomoże będzie znana „sałatka owocowa”, w tym wypadku – „sałatka liczbowa”. Nauczyciel po kolei nadaje każdemu dziecku numer od 1 do 9. Stojąc w kole, wywołuje jeden z nich, mówiąc np. „trójki”. Wtedy wszystkie dzieci z danym numerkiem wbiegają do środka i zamieniają się miejscami. Można wywołać kilka numerów naraz, co daje większe emocje. Na hasło „sałatka liczbowa” cała grupa zamienia się miejscami.

2. Wycieczka

Na początek warto sprawdzić, na ile wasza grupa rozpoznaje cyfry i zna ich kolejność. Chodniczek leży pośrodku sali. Nauczyciel wybiera się na wycieczkę, przechodząc przez wszystkie płytki chodniczka, głośno wypowiadając cyfry, po których stąpa. Następnie wybrane dzieci (lub cała grupa) ruszają w ślad za nim, również wypowiadając na głos kolejne cyfry.

3. Jaką liczbę mam na myśli?