ARTYKUŁ

Dzielę i mnożę najchętniej na dworze!

Edukacja matematyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Kasia Walków

Dni nareszcie są coraz dłuższe, słońce grzeje coraz mocniej, a wakacje są już bliżej niż dalej. Czy to wszystko sprawia, że uczniowie na słowo „matematyka” źle reagują? Spróbujemy temu zaradzić! Zamknijcie klasę na klucz i zapraszamy na dwór! Proponujemy kilka aktywnych zabaw m.in. kredowe szaleństwo i planszówki na świeżym powietrzu.

Czytaj dalej

Do pobrania

Potrzebne materiały:

  •  kreda,
  •  wzór tabelki z tabliczką mnożenia,
  •  kolorowe pachołki/słupki itp.

Punktem wyjściowym do kredowych zabaw będzie narysowanie kredą na betonowej nawierzchni tabelek z tabliczką mnożenia. Może to być zadanie na czas, ale nie jest to konieczne. Uczniowie powinni wykonywać to zadanie w mniejszych zespołach, najlepiej w 4-osobowych. Zaproponujcie uczniom, aby 3 osoby z grupy rysowały i uzupełniały kratki, a pozostała osoba sprawdzała, za pomocą wzoru, czy wszystko się zgadza.

Przykładowa tabelka

Narysujcie tabelkę w zależności od potrzeb – jeśli 10 × 10 to dla uczniów za dużo, przeróbcie ją na wersję 6 × 6 lub 7 × 7, tak żeby uczniowie nie mieli problemów z liczeniem. Warto dać dzieciom swobodę w ozdabianiu ich. Kiedy plansze będą gotowe – zaczynajcie zabawę!

Pierwsza zabawa nie ma dużo wspó...