ARTYKUŁ

Podróż w głąb ludzkiego ciała. Mózg

Edukacja przyrodnicza
Klasa II
Klasa III
Ewa Wojciechowska

Warto popularyzować wiedzę o mózgu i jego funkcjonowaniu. Zachęcamy do skorzystania z zebranych materiałów i zaproponowanych zadań, które ułatwią dzieciom zrozumienie budowy i działania najważniejszego, najbardziej skomplikowanego organu naszego organizmu, którym jest mózg. Dzięki prostym ćwiczeniom uczniowie poznają sposoby na poprawienie pamięci. Zaproponowane złudzenia optyczne pokażą, że czasami obiekty, na które patrzymy, są w rzeczywistości zupełnie inne.

Czytaj dalej

Do pobrania

Mózg to centrum dowodzenia, z którego sterowane są wszystkie procesy w naszym organizmie. Procesy świadome, czyli np. wstawanie, chodzenie, ale i te, które odbywają się bez naszej świadomości, tj. oddychanie, trawienie czy bicie serca. Mózg waży nie więcej niż 1,5 kg, co stanowi zaledwie 2% masy ciała dorosłego człowieka, a zużywa aż 20% energii. Mózg 5-latka pochłania 50–60% dostarczanej energii. Zatem rosnący organizm płaci wysoką cenę za prawidłowe działanie swojego mózgu. Mózgowie jest zbudowane ze 100 miliardów komórek nerwowych, ich budowę możemy wytłumaczyć, zwijając z dziećmi miękkie druciki na kształt neuronów.

Przewodzenie impulsu nerwowego możemy porównać do prądu biegnącego w kablu. Doskonałą pomocą będzie dowolny, odcięty od urządzenia i pozbawiony osłonki kabel, np. od zeps...