ARTYKUŁ

Narzędzia TIK w nauce ortografii cz. I Aplikacje mobilne

Edukacja informatyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Wioletta Matusiak

Dzieci dorastają w otoczeniu cyfrowych narzędzi, na co dzień używają komputera, tabletu czy smartfona. Przygotowaliśmy przegląd narzędzi cyfrowych, z których można skorzystać podczas zajęć z ortografii, na pewno pomogą one uczniom w trudnej nauce pisania bez błędów.

Szybki napływ informacji, ich różnorodność sprawiają, że trudno uczniom skoncentrować uwagę na czymś, co uważają za nudne. Dlatego, jeżeli chcemy docierać do nich z wartościowymi treściami edukacyjnymi, korzystajmy z narzędzi cyfrowych. W tym kontekście warto znać najnowsze trendy związane z wykorzystaniem nowych technologii w nauce ortografii. Trend ten zatacza coraz szersze kręgi także ze względu na coraz lepsze wyposażenie sal lekcyjnych w nowoczesny sprzęt. W wielu z nich możemy spotkać tablice interaktywne i komputery, coraz częściej pojawiają się tam także tablety.

Czytaj dalej

Aplikacje mobilne

Aplikacja mobilna to oprogramowanie działające na urządzeniach przenośnych typu tablet czy smartfon, możemy ją zainstalować, pobierając ze sklepów odpowiednio: dla Androida to Google Play, a dla iOS – App Store.

Ortografia dla dzieci
Po uruchomieniu tej aplikacji uwagę przykuwa prosta, efektowna, nienachalna grafika, która zachęca do sięgnięcia głębiej i zapoznania się z aplikacją. Zastosowano ciekawą czcionkę, podobną do pisma szkolnego, co z pewnością przekłada się na pozytywny odbiór przez dzieci, a także dodatkowo wspomaga zapamiętanie prawidłowego zapisu liter. Grafika jest dostosowana do percepcji dziecka w wieku 6–10 lat poprzez dobór fontu oraz tło, które imituje liniaturę z zeszytu, a także nie wymuszone proste rysunki postaci. Aplikacja dostępna jest w darmowej wersji demo, która zawiera kilkanaście ćwiczeń oraz w wersji płatnej w cenie 6,50 zł.

Po włączeniu aplikacji mamy do wyboru cztery dzi...