ARTYKUŁ

Świętujemy Dzień Matematyki. Matematyczne gry i zabawy

Edukacja matematyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Kasia Walków

Nie sposób przegapić tak ważnej okazji do matematycznych wyzwań jak Dzień Matematyki, który obchodzony jest 12 marca. Mało tego, senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki. Jego ideą jest „uhonorowanie polskich matematyków i ich osiągnięć, a także docenienie znaczenia tej dziedziny nauki w rozwoju społeczeństw”. Zatem 12 marca może być dla nas początkiem świętowania wraz z królową nauk. Jak to zrobić? Prezentujemy kilka propozycji na spędzenie tego dnia, w całości poświęcając się matematycznym harcom.

Czytaj dalej

Do pobrania

Dzień rozpocznijcie od spotkania na dywanie. Zachęcam do wprowadzenia uczniów w tradycję obchodzonego święta i krótkie opowiedzenie, co ich dziś czeka. Na dobry początek każdy z uczniów otrzymuje indeks Dnia Matematyki, w którym za każde wykonane zadanie umieścicie pieczątkę/podpis/naklejkę. Wystarczy zwykły kartonik z przyklejonymi zadaniami do wykonania i miejscem na stempel. Następnie uczniowie siadają w swoich ławkach i można rozpocząć zabawę.

1. Odkoduj parę

Potrzebne materiały:

  •  zakodowane liczby od 1 do 10, po jednej takiej samej na dwie osoby,
  •  kredki lub pisaki.

Przez cały dzień uczniowie będą działać w parach. Dzięki temu dzieci integrują się i doskonalą umiejętność pracy w zespole. Aby sam podział przebiegał w duchu matematycznym, rozdajemy uczniom kartki, na których wcześniej należy zakodować liczby od 1 do 10. Jeżeli dwoje uczniów odkoduje na swoich kartkach np. „3”, szukają się nawzajem i zostają grupą na dany dzień.

2. Matematyczny Spacer

Potrzebne materiały: