ARTYKUŁ

Zębowa matematyka dla smyka

Edukacja matematyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
6-latki
Agata Bober

Obchodzony 5 marca Dzień Dentysty to idealna okazja, aby poruszyć tematykę związaną z higieną jamy ustnej. Warto przypomnieć, w ramach działań profilaktycznych, o wpływie niewłaściwego odżywiania na stan uzębienia, oraz konieczności codziennego szczotkowania zębów. Aby nie popaść w zbytnią rutynę związaną z pogadankami, można zaproponować dzieciom zabawę, która nie tylko będzie rozwijała umiejętności matematyczne, ale i uatrakcyjni codzienne zajęcia.

Czytaj dalej

Do pobrania

Do przeprowadzenia zabawy będą potrzebne:

  •  duże szablony ust, po jednym dla każdego dziecka,
  •  białe waciki kosmetyczne, które można zastąpić białymi nakrętkami lub fasolkami, np. po 20 sztuk dla każdego dziecka,
  •  duża kostka do gry,
  •  wskaźnik.

Jak przygotować pomoce do zabawy?

Szablony ust – rysujemy kontur ust na czerwonej kartce i prosimy dzieci o wycięcie. Następnie uczniowie naklejają usta na kremową lub różową kartkę w formacie A4.

Duża kostka do gry – można skorzystać z gotowych, dostępnych na rynku kostek z kieszonkami lub wykonać ją samodzielnie z kartonu. Na ściankach naklejamy karteczki z działaniami matematycznymi, na których dzieci będą pracowały w czasie zabawy.

Wskaźnik – na papierowym talerzyku naklejamy bądź rysujemy strzałkę. Do talerzyka możemy dokleić szpatułki laryngologiczne lub patyczki po lodach, które posłużą nam jako uchwyty.

Przebieg zabawy

Każde dziecko otrzymuje szablon ust i odpowiednią liczbę wacików, jedno z...