ARTYKUŁ

Pomoce logopedyczne DIY cz. I Ćwiczenia oddechowe

Edukacja polonistyczna
Klasa I
Klasa II
4-5-latki
6-latki
Monika Sobkowiak

Terapia logopedyczna to ważny element pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach i przedszkolach. Aby była skuteczna powinna być oparta na wewnętrznej motywacji dziecka. Najlepszym źródłem pozytywnej energii jest dobra zabawa. Na przekór nudzie przybywają pomoce logopedyczne DIY, które z łatwością można wykonać w domu.

Czytaj dalej

O czym pamiętać, tworząc pomoce?

Ogromną zaletą własnoręcznie wykonywanych pomocy jest ich duża atrakcyjność dla dziecka, które z większym zainteresowaniem przygląda się rzeczom przygotowanym specjalnie dla niego. Ich wykonanie nie generuje wysokich kosztów. Wymaga wiedzy i czasu, z tego względu warto wykonywać pomoce trwałe, odporne na uszkodzenia. Papierowe elementy możemy usztywnić tekturą lub je laminować.

Ważne jest również bezpieczeństwo. Zalaminowane wycięte elementy mają często ostre zakończenia, które należy zaokrąglić, aby uniknąć skaleczeń. Warto pamiętać również o dostosowaniu pomocy do możliwości dzieci. Nie chodzi tu jedynie o merytoryczną stronę zabawki, ale również o jej poręczność. Często płaskie, wykonane z papieru pomoce są trudne do chwycenia, szczególnie dla małego dziecka lub ucznia z trudnościami w obszarze małej motoryki. Zatem przygotowując pomoc zastanówmy się, czy jej użytkowanie nie będzie dla dziecka frustrujące.

Pomoce logopedyczne do ćwiczeń oddechowych

W terapii logopedycznej często doskonalimy prawidłowy tor oddechowy. Zabawki aktywizujące oddychan...