ARTYKUŁ

Mistrzowie słów. Pomysły na wykorzystanie gry w scrabble

Edukacja polonistyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Marta Ratajczak

W kalendarzu świąt nietypowych na uwagę zasługuje 13 kwietnia. Tego dnia przypada Światowy Dzień Scrabble. To kultowa gra, która została wymyślona przez Alfreda Buttsa w 1931 roku. Obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością na całym świecie w różnych grupach wiekowych. Przedstawiamy kilka pomysłów na wykorzystanie tej sztampowej gry.

Czytaj dalej

Słowa i zdania na pierwszą literę

Pomoce: nieprzezroczysty woreczek, kostki z literkami.
Przebieg: z wsypanych wcześniej do woreczka literek dzieci kolejno losują po jednej, nazywają ją, a następnie wymyślają wyraz rozpoczynający się na wylosowaną literę. Można określić, że podany wyraz ma być określoną częścią mowy. Uczniowie mogą wylosować 3–4 litery, a następnie ułożyć zdanie, w którym każdy wyraz rozpoczyna się od jednej z wylosowanych liter.

Miasta-państwa

Pomoce: nieprzezroczysty woreczek, kostki z literami, kartki papieru, długopis, opcjonalnie karteczki z hasłami: państwo, miasto, zwierzę, roślina, rzeka, imię, rzecz; drugi nieprzeźroczysty woreczek.
Przebieg: gra na zasadach popularnej gry „Miasta-państwa”. Jedno z dzieci losuje z woreczka literę, a z drugiego kategorię, którą sam może ustalić nauczyciel. Uczniowie w określonym czasie (może go odmierzać klepsydra) mają za zadanie zapisać słowo na wylosowaną literę pasujące do podanej/wylosowanej kategorii. Następnie czytają swoje propozycje.

Nazwij obrazek

...