ARTYKUŁ

Lutowe czytajki i słuchajki

Edukacja polonistyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III

Luty obfituje w święta zachęcające do wspólnego czytania i snucia opowiastek z dziećmi. Już 1 lutego przypada Dzień Głośnego Czytania, a pod koniec miesiąca – 26 lutego – Dzień Opowiadania Bajek. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was opowiadania, które możecie wykorzystać na przykład do ćwiczenia samodzielnego czytania ze zrozumieniem, albo po prostu podzielić na fragmenty i czytać wspólnie na głos.

Czytaj dalej

Do pobrania

Żuć czy nie żuć? Oto jest pytanie

 

Była dopiero dziesiąta, ale Filip czuł, że za chwilę zaśnie. Monotonny głos nauczycielki brzmiał jak kołysanka. Czym by się tu zająć? Dyskretnie wyciągnął z kieszeni swoje ulubione gumy o smaku arbuza. Wsunął zieloną, pasiastą kulkę do ust. Przerzucił leniwie gumę z prawego do lewego policzka. A potem zaczął intensywnie rozpłaszczać ją językiem.

 

Właśnie spoglądał na wyrastający przed jego nosem piękny, biały balon. I nagle trach. Lepka masa okleiła mu nos, brodę i policzki. Podniósł wzrok i napotkał badawcze spojrzenie pani Danuty, której policzki były coraz bardziej czerwone. Pani bardzo nie lubi, gdy ktoś żuje gumę na lekcji. A jeszcze bardziej nie lubi, gdy ktoś przykleja gumę pod ławką albo ozdabia nią oparcie krzesła.

– Natychmiast wyrzuć tę gumę do kosza! – poleciła.
– Proszę pani, ale ja przecież tylko dbam o zęby. Mama mówi, że żucie gumy pomaga się skoncentrować i zapobiega próchnicy. I ja właśnie zapobiegam… Pani Danuta wycedziła tylko przez zaciśnięte usta: Dzienniczek proszę.
 

...