ARTYKUŁ

Stare dobre zabawki

Edukacja plastyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
6-latki
Karolina Łaniewska

Jakie zabawki najlepiej się sprawdzają? Takie, które dzieci mogą wykonać same i które mogą być przy okazji wykorzystane w czasie ich edukacji sensorycznej. Oba te kryteria spełnia niepozorna, szmaciana piłeczka – zośka. Zobaczcie, jak w łatwy sposób zrobić z dziećmi jedną z nich.

Czytaj dalej

Kiedyś tworzono zabawki z innych materiałów niż dziś. Nie było plastiku, a wiele zabawek było wykonywanych w domach przez głowy rodzin – ojców lub dziadków. Pierwsze próby użycia do tego gliny kończyły się na ogół fiaskiem – w końcu rzeczy ceramiczne są bardzo kruche i nietrwałe. Zabawki z kamieni i skał były często za ciężkie i miały ostre, niebezpieczne dla dzieci kanty. Najlepszym materiałem okazało się drewno. Kto z was miał kiedyś drewnianego konia na biegunach? Albo wózek czy drewniane klocki?

Piękno tkwi w prostocie...

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na coraz nowsze formy zabawek, zaczęto używać innych materiałów, wykazując się coraz większą kreatywnością. I tak np. nasi dziadkowie lub pradziadkowie bawili się… zośką. Zośka jest to swego rodzaju „woreczek”, który podbija się nogą, by nie upadł na ziemię.

 

... ale nic nie stoi na drodze, by do sprawdzonych rozwiązań dodać coś od siebie

Są różne wersje do zrobienia tej zabawki. Zapraszam do zrobienia zośki-kurki uszytej z tkanin oraz wypchane...