ARTYKUŁ

Bądź moją Walentynką!

Edukacja społeczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
6-latki
Aneta Kołat

Zajęcia walentynkowe są doskonałą okazją do wyzwolenia pozytywnych emocji i podzielenia się nimi zarówno z bliskimi, jak i kolegami z klasy lub grupy. Spróbujmy podczas nich pobudzić empatię i uwrażliwić dzieci na uczucia innych. Oto kilka propozycji aktywnego spędzenia tego święta.

Czytaj dalej

Do pobrania

Poniżej przedstawiam pomysły na organizację Dnia Walentynek w klasie lub grupie przedszkolnej. Można zrealizować wszystkie z nich lub wybrać pojedyncze aktywności, które połączymy z regularnymi zajęciami. Stąd propozycje zabaw zahaczających także o zagadnienia matematyczne oraz językowe. W większości zabaw starałam się zaproponować alternatywny ich przebieg, w zależności od etapu wiekowego dzieci. Podczas lekcji walentynkowych można zrealizować takie cele, jak m.in. rozwijanie empatii, uwrażliwienie na uczucia innych oraz kształtowanie umiejętności nazywania własnych emocji.

 

Walentynkowy poranek
Dzień zaczynamy od wiersza. Warto go wydrukować i powiesić jako plakat w szkole czy przedszkolu przed Dniem Przytulania lub przed walentynkami. Warto usiąść z dziećmi na dywanie i kolejno przytulić pluszowego misia, żabkę czy kotka (może jakiś jest mieszkańcem sali lekcyjnej). Potem porozmawiać o tym, co czuliśmy, przytulając mięciutką maskotkę i nawiązać do pozytywnych doświadczeń dzieci związanych z przytulaniem.

 

Walentynkowy przytulaniec

Gdy się budzisz rano,...