ARTYKUŁ

Matematyczne śnieżynki

Edukacja matematyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Patrycja Brudzińska

Czy mróz za oknem może pomóc w uczeniu się matematyki? Czy zima, mimo iż dostarcza nam wiele ciekawych zjawisk do wykorzystania w edukacji przyrodniczej, może być także inspiracją do zajęć matematycznych? Oczywiście! W tym artykule przedstawiony zostanie pomysł na łatwą w przygotowaniu, ale efektowną pomoc dydaktyczną do omawiania zjawiska symetrii z wykorzystaniem płatków śniegu.

Czytaj dalej

Do pobrania

Jak powstaje śnieg?

 

Opady śniegu są nieodmiennym źródłem dziecięcej radości. Aby wytłumaczyć zjawisko powstawania śniegowych płatków, należy omówić niezbędne elementy tego procesu. Śnieg powstaje w chmurach, jednak, by uformowały się idealne płatki, musi wystąpić kilka czynników:

 

woda + niska temperatura + drobinka kurzu/pyłek = śnieżynka

 

Para wodna występująca w chmurze pod wpływem niskiej temperatury zamienia się w lód (aby wytłumaczyć to zjawisko, warto z dziećmi przeprowadzić eksperyment pokazujący zjawisko skraplania i zamarzania cieczy), gdy lód osiądzie na napotkanej drobince kurzu, powstaje płatek śniegu. Pod wpływem własnego ciężaru płatki zaczynają opadać. Zobaczcie film prezentujący proces powstawania śniegu.

Nie każ sobie wierzyć na słowo, pokaż dzieciom, jak to wygląda w praktyce za pomocą materiału wideo przedsta...