ARTYKUŁ

Bal przez kontynenty

Edukacja przyrodnicza
Klasa I
Klasa II
Klasa III
6-latki
Joanna Winiecka-Nowak

Scenariusz karnawałowego balu „Przez kontynenty” powinien spodobać się każdemu. Kolorowo przebranym dzieciom czas upłynie na różnorodnych tańcach i zabawach, nie zabraknie też słodkiego poczęstunku. My zaś zapoznamy uczniów ze zróżnicowaniem świata przyrody i dziedzictwa kulturowego poszczególnych regionów.

Czytaj dalej

Do pobrania

Rozpoczniemy już kilka dni wcześniej, przygotowując wystrój sali. Do zgłębienia wiedzy przydadzą się także nasze stroje. Postacie i zwierzęta podzielimy na grupy reprezentujące poznawane obszary świata. Uwaga – każdy musi zapamiętać, skąd pochodzi! Wykorzystamy to podczas gier. Czeka nas też transkontynentalna sesja fotograficzna. Taka zabawa nie może obyć się bez pamiątki!

 

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku
Na kilka dni przed balem zaplanujmy lekcję dotyczącą kontynentów, ich mieszkańców i krajobrazów. Podzielmy dzieci na grupy i przypiszmy je do konkretnego obszaru świata. Poprośmy, by dowiedziały się o nim czegoś ciekawego i przyniosły odpowiednie ilustracje. Później, w ramach pracy w grupach umieszczą je na plakacie obok wypisanej nazwy kontynentu. Plakaty nie tylko uporządkują i poszerzą wiedzę dzieci, ale również posłużą jako ozdoba sali balowej.

Dobrze zaplanujmy kolor tła plakatu – stanie się on wizytówką kontynentu i podpowiedzią przy zabawach na balu. Dla przykładu napis „Europa” umieśćmy na jasnoróżowym lub jasn...