ARTYKUŁ

Raz, dwa, trzy, zimowym logopedą możesz być i Ty! Burza w torebce

Edukacja polonistyczna
Klasa I
4-5-latki
6-latki
Ada Chmielewska
Kasia Kamińska

Bez względu na to według jakiego podręcznika pracujemy na naszych zajęciach, na pewno wkrótce możemy spodziewać się tematu zimy i śniegu. Przewodniki metodyczne zaproponują nam szczegółowy plan przebiegu każdej lekcji, a my dziś proponujemy uniwersalne ćwiczenia edukacyjno-logopedyczne wokół zimowej tematyki.

Czytaj dalej

Materiały: torebki strunowe, mazaki, słomki, kartki papieru.

Zachęć dzieci do stworzenia swojego zimowego świata zamkniętego w śnieżnej torebce (kuli). Rozdaj każdemu uczniowi przezroczystą torebkę strunową i kartkę papieru. Najpierw poproś o ozdobienie torebki zimowymi wzorami za pomocą kolorowych mazaków (dla pewności sprawdź wcześniej, czy mazaki, których chcesz użyć, nadają się do pisania po przygotowanych torebkach). Aby ułatwić dzieciom zadanie, możecie najpierw na tablicy narysować proponowane wzory – bałwanki, choinki, gwiazdki itd. Kiedy „zimowe królestwa” będą już gotowe, przejdźcie do kolejnego etapu – przygotowywania śniegu. Dzieci muszą własnoręcznie podrzeć kartkę na malutkie skrawki i wrzucić je do torebki. Gotową torebkę zamykamy tak, aby wystawała z niej jedynie włożona wcześniej słomka. Podczas prezentacji uczniowie dmuchają mocno w słomkę, porywając do tańca papierki udające śnieg.

KOMENTARZ EKSPERTA

Zabawa rozwijająca kreatywność i wyobraźnię, która ponadto usprawnia małą motorykę. To proste i łatwe ćwiczenie oddechowe wydłużające tor i wspierające...