ARTYKUŁ

Matematyczna Jenga!

Edukacja matematyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Aleksandra Pieczyńska

Matematyka da się lubić i wiemy o tym nie od dziś. Dzieciaki są nią zafascynowane, ponieważ jest pełna zagadek i niespodzianek. Jednym ze sposobów na udowodnienie, że ta „królowa nauk” może być inspirująca, jest gra z wykorzystaniem klocków Jenga. Wyciąganie drewnianych elementów z ułożonej wcześniej wieży i staranie się, aby konstrukcja nie upadła, jest bardzo dobrym ćwiczeniem na skupienie, ale przecież można je jeszcze rozszerzyć. Powiążmy zatem Jengę z tabliczką mnożenia.

Czytaj dalej

Do pobrania

Pewnego dnia, grając na dywanie z grupą dzieci szkolnych w popularne klocki Jenga, wpadłam na pomysł, że można je wykorzystać nie tylko do tradycyjnej gry. Wyciąganie kloców z wieży i staranie się, aby się ona nie zawaliła jest bardzo dobrym ćwiczeniem na skupienie, ale przecież można je jeszcze rozszerzyć. Tego dnia postanowiłam powiązać Jengę z matematyką, w tym przypadku tabliczką mnożenia. Gorąco zachęcam do korzystania z tego pomysłu na każdym etapie kształcenia. Myślę, że to rozwiązanie doskonale nada się do utrwalenia materiału.

 

Na początek chciałabym przedstawić materiały, które są potrzebne do wykonania tej gry:

  • Klocki Jenga – zestaw 57 elementów
  • Jeden pisak
  • Małe kartki
  • Biała karta A4
  • Nożyczki
  • Małe pudełko

Tworzenie gry zaczynamy od wymyślenia 57 działań. Na każdym z klocków musi znaleźć się jeden wynik działania. Wynik wpisujemy na klocek z obu stron. Natomiast działania (bez rozwiązania) wpisujemy na małe karteczki. Możemy też wydrukować je na kartce A4 i pociąć na małe prostokąty. Dodatkowo do każdej rozgrywki tworzym...