ARTYKUŁ

Gotowanie zdrowych potraw z dziećmi. Czy to możliwe?

Wf i edukacja zdrowotna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Dorota Łapa

Wydaje nam się, że obecnie niewiele mamy czasu na gotowanie pełnowartościowych posiłków z naturalnych składników. Nie mówiąc już o sytuacji, w której przy przygotowywaniu posiłków miałyby nam pomagać dzieci, które w naszym wyobrażeniu jedynie spowalniają pracę – już choćby podczas obierania warzyw. Myślimy, że prawdziwe gotowanie stwarza różne niebezpieczeństwa, stąd rzadko zapraszamy dzieci do współpracy. Jednak z różnych względów warto przełamać te stereotypy.

Czytaj dalej

Zapraszanie dzieci od najmłodszych lat do kuchennych działań sprawia im dużą radość i jest podstawową formą najbardziej praktycznej edukacji żywieniowej. I naprawdę da się gotować na lekcji! Niektóre przedszkolne i szkolne kuchnie dają możliwość skorzystania z nich razem z dziećmi. Coraz więcej szkół wprowadza również regularną edukację kulinarną, inwestując w odpowiedni, podstawowy sprzęt gastronomiczny. Jeśli jednak nie ma ich w szkole, można skorzystać np. z przenośnych kuchenek elektrycznych – lub indukcyjnych.

Wspólne przygotowywanie posiłków jest okazją do poznawania różnorodnych produktów spożywczych – począwszy od wartościowych kasz, poprzez wszelakie świeże warzywa, owoce i zioła kuchenne, po tak bardzo rekomendowane zdrowotnie rośliny strączkowe. Ponadto rozmawianie z dziećmi o ich ulubionych daniach pozwala poznawać smaki i zainteresować dzieci pożywieniem. Chodzi też o to, by unikać kryptoreklamowania żywności szybkiej, po którą dzieci najchętniej sięgają, i stworzyć przeciwwagę, budząc zainteresowanie dzieci i młodzieży otaczającą nas różnorodnością pysznych potraw. Dzisiejszy pomys...