ARTYKUŁ

Kocham Cię, Mamo - pomysły na prezenty dla mam

Edukacja przyrodnicza
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Natalia Suszyńska-Kamyszek

Ile razy zdarzyło Wam się słyszeć od Waszych uczniów „Ponieważ mama mi nie spakowała…”, „Mama mi nie przypomniała…”? W mojej klasie takie słowa padały naprawdę bardzo często. Przekonywałam się, że moi uczniowie bardzo rzadko myśleli o swoich mamach, przyzwyczajeni, że to one zawsze wszystko zapamiętają, zorganizują i wszystkiego dopilnują. A przecież tak wcale nie musi być. Warto nakłonić dzieci do zmiany kierunku myślenia i refleksji nad rolą mamy w ich życiu, postawieniem się w jej sytuacji i odkrycie, że bez jej pomocy świat mógłby lec w gruzach. Doskonałą do tego okazją jest oczywiście DZIEŃ MATKI.

Czytaj dalej

Do pobrania

Poczta pełna wzruszeń

Kiedy zbliża się Dzień Matki, dużo czasu poświęcam na rozmowę z uczniami o mamach. Niestety, dzieci nie zawsze potrafią powiedzieć, jakie są ich mamy. Przekonuję się, że naprawdę mało o nich wiedzą, bo nigdy szczególnie się nad tym nie zastanawiali. Wielkim pocieszeniem jest to, że rozmowy skłaniają dzieci do przemyśleń, szczególnie w starszych klasach, kiedy to postawa wobec mamy jest bardziej roszczeniowa. Wystarczy zadać uczniom kilka pytań, podeprzeć to opowieścią o swoim rodzicu i nagle zauważam, że każdy z nich potrafi opowiedzieć o tej SZCZEGÓLNEJ KOBIECIE więcej, niż sam myślał, że wie. Rozmowom nie ma końca, uczniowie wiedzą, co mama lubi, jakie ma marzenia, co ją cieszy i smuci. Mówią, za co ją kochają i za co jej dziękują.
Nie pozostaje nic innego, jak wszystkie te myśli spisać w formę listu – łączymy dzięki temu przygotowanie prezentu z ćwiczeniem pisania. Później wspólnie idziemy na pocztę i każdy wysyła zaadresowaną kopertę do swojej mamy. Z opowiadań dzieci, ale i od samych rodziców wiem, że wzruszeń jest niemało. Jest to piękne rozpoczęcie świętowania t...