ARTYKUŁ

Ekokarmnik dla ptaków krok po kroku

Edukacja przyrodnicza
Klasa I
Klasa II
Klasa III
6-latki
Katarzyna Opałka

Zapraszamy Was do ptasiej stołówki. Spotkacie w niej niezwykłe osobistości, które zostały w Polsce mimo krótkich zimowych dni. Jakie to szczęście, że jest takie miejsce, gdzie mogą zaczerpnąć sił i posilić się smakołykami. A jeszcze lepiej, jeśli to miejsce stworzą sami uczniowie, zwłaszcza, że dzisiejszy przepis na KARMNIK wcale nie jest taki trudny, a inspiracje znajdziecie we własnych domach.

Czytaj dalej

Do pobrania

Instrukcja wykonania ekokarmnika

 

Pomocny może okazać się łatwo dostępny karton po mleku lub soku, który każde dziecko będzie w stanie przynieść na twoje zajęcia. Jak zabrać się do przygotowania konstrukcji? Na początku na kartonie rysujemy otwór w postaci drzwi, przez które nasi skrzydlaci przyjaciele będą mogli wydobyć ukryty przez nas pokarm. Z racji tego, że ptaki mają różną wielkość, nie może on być zbyt mały ani osadzony zbyt nisko, ponieważ umieszczone tam ziarno szybko się wysypie

 

Wykonanie krok po kroku

1. Wycięte drzwiczki możesz później wykorzystać jako daszek, który będzie idealnym zabezpieczeniem przed deszczem lub śniegiem. Wystarczy zgiąć je na pół, zrobić delikatne nacięcie wzdłuż linii zgięcia – powiedzmy około 1,5 cm, a następnie utworzone w ten sposób „klapki” wyciągnąć do góry i nakleić na nie taśmę dwustronną. Tak wykonany daszek mocujemy tuż nad wejściem do karmnika. Aby zwiększyć jego stabilność, można go dodatkowo wzmocnić drewnianymi patyczkami, które przykleimy na jego wewnętrznej stronie.

<...