ARTYKUŁ

Drzewa w zimowej odsłonie

Edukacja przyrodnicza
Klasa II
Klasa III
Joanna Winiecka-Nowak

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam”. W myśl konfucjańskiej zasady porzućmy dziś książki i wyruszmy na zimową wycieczkę do lasu. Chociaż świat przyrody pozostaje teraz w zimowym uśpieniu, możemy odwiedzić naszych starych dobrych znajomych – przyjrzyjmy się drzewom i krzewom. Zimowe wizyty w lesie są nieodzowne, by w pełni poznać życie jego mieszkańców.

Czytaj dalej

Do pobrania

Po co chodzimy na zimowe spacery do lasu?

Zaprośmy naszych uczniów na detektywistyczną wyprawę, podczas której będziemy musieli odszukać ukrywające się przed nami drzewa. Wystarczy tylko poznać ich nowe, zimowe rysopisy i zgromadzić cechy szczególne. Podczas spaceru znajdzie się czas na obserwację i podszkolenie się w umiejętności rozpoznawania gatunków. W przypadku tych zimozielonych nie ma właściwie żadnej różnicy, w jakiej porze roku do niego przystąpimy. Większość roślin drzewiastych wygląda jednak zupełnie inaczej niż podczas ostatniej wizyty w lesie. Trudno znaleźć na nich uschnięte pozostałości liści i owoców, których zwykle używa się do identyfikacji. Czy będzie to dla nas przeszkodą nie do przebycia? A może właśnie to stanie się atutem naszej wycieczki. A więc listy gończe w dłoń i ruszamy do dzieła!

 

Co możemy znaleźć podczas zimowej wycieczki do lasu? Czas na nowe pojęcia!

Zgorzeliny – to nic innego jak rodzaj „ran”, podłużnych pęknięć na pniach drzew. Powstają one na skutek gwałtownego wahania się temperatur, naprzemiennego silnego naś...